קסר אל יהוד


אתר הטבילה על גדות נהר הירדן הוא אתר מקודש המזוהה כמקום בו ע"פ המסורת נוצרית, הוטבל ישו ע"י יוחנן המטביל. בברית החדשה מצוין כי אירוע זה שימש כ- "לידה הרוחנית" של ישו, בניגוד ללידה הגשמית שארעה בבית לחם. על כן, אתר הטבילה הינו אתר בעל חשיבות רבה ביותר בעולם הנוצרי ונחשב כשלישי בקדושתו לעולם הנוצרי (לאחר כנסיית המולד בבית לחם וכנסיית הקבר בירושלים).
לפי מסורות שונות מיוחס האתר גם כמקום חציית בני ישראל את הירדן בעלותם ממצרים, לאחר 40 שנות נדודים במדבר:  "ויעמדו הכוהנים נושאי הארון ברית ה' בחרבה בתוך הירדן הכן, וכל ישראל עוברים בחרבה עד אשר תמו כל הגוי לעבור את הירדן", "מי הירדן יכרתון המים היורדים מלמעלה ויעמדו נד אחת" (יהושע ג' 13).
אירוע נוסף המיוחס לאתר זה הוא פרידתו של אליהו מאלישע ועלייתו במרכבות האש השמיימה "וייקח אליהו את אדרתו ויגלם ויכה את המים ויחצו הנה והנה ויעברו שניהם בחרבה" (מלכים ב ב' 8) .
עד 1967, תחת שלטון ירדני, היה המקום שוקק חיים וצליינים ותיירים רבים היו פוקדים אותו. בשנת 1968 נסגר האתר והגישה אליו לא התאפשרה עקב היותו ממוקם מעבר לגדר המערכת, בתוך שטח צבאי סגור. במהלך השנים האחרונות מבצע המנהל האזרחי במקום עבודות תשתית, פיתוח ופינוי מוקשים להכשרת המקום, בסיוע המשרד לפיתוח אזורי ומשרד התיירות. בחודש יולי 2011 נפתח האתר באופן קבוע לביקורי קהל ללא צורך בתיאום ביטחוני מוקדם.
האתר נמצא על הגדה המערבית של נהר הירדן במרחק של כ 10 ק"מ ממזרח לעיר יריחו.  כ 10 דקות נסיעה מכפר הנופש אלמוג.

 

לאטרקציות נוספות באיזור ים המלח